Korduma kippuvad küsimused

Kas huulehooldustoodetest on võimalik sõltuvusse sattuda?

Arvestades seda, kui palju linnalegende ja humoorikaid veebilehti on pühendatud huulepalsami teemale, ei ole mingi üllatus, et see on üks levinumaid meile esitatavaid küsimusi. Olge rahulik, kindel vastus sellele küsimusele on EI! - Huulehooldustoodetest ei ole võimalik sõltuvusse sattuda.

Northwestern University meditsiinikooli kliinilise dermatoloogia dotsendi dr Charles Zugerman sõnul ei satu inimesed huulehooldustoodetest ega nendes sisalduvatest komponentidest sõltuvusse. Pigem satuvad nad sõltuvusse sellest rahustavast tundest, mida tekitab huulehooldustoote huultele kandmine. Kui nii juhtub, võib inimene toote kasutamise lõpetada, kogemata mingeid ärajäämanähte. Sellist asja nagu füüsiline sõltuvus huulepalsamist ei ole olemas.

Meie, kes me töötame Blistexis, jagame dr Zugerman seisukohta. Nimelt arvab ta, et ettekujutus huulepalsamist „sõltuvusse sattumisest“ on tingitud sellest, et korrapäraselt huulepalsamit kasutavad inimesed harjuvad tundega, mille annavad niisutatud ja terved huuled. Kui nad seejärel huulepalsami kasutamise lõpetavad, ei tundu nende huuled, mis nüüd taas huuli kuivatavate teguritega kokku puutuvad, enam nii mõnusad kui enne. Seetõttu on huulepalsami kasutajad selles mõttes samasuguses sõltuvuses huulepalsamist nagu kasukakandjad on külmal ajal sõltuvuses kasukast.

Lisaks sellele on oluline märkida, et huultel puudub piisav looduslik kaitse päikesekiirte eest. Nali naljaks, aga kui inimesed jätavad huulte tundlikku naha kaitsmise hooletusse väärarusaama tõttu, et huulepalsamist võib sõltuvusse jääda, võivad sellega kaasneda pikaajalised terviseprobleemid. Päikesekaitsefaktorit vähemalt 10 sisaldav huulepalsam võiks tagada huultele vajaliku kaitse.

Mille poolest erineb huulte eest hoolitsemine muu naha eest hoolitsemisest?

Erinevalt muust nahast on huulekude limaskest. Huule väliskiht (või sarvkiht) on enamikel inimestel erakordselt õhuke või puudub sootuks. Selle tulemusel aurustub niiskus huultest palju kiiremini kui muust nahast ja seetõttu hakkavad huuled kergesti kuivama. Selle kuivuse tulemuseks on sageli pakatanud ja lõhenenud huuled, mis omakorda suurendab põletiku ja nakkuste ohtu ning tekitab huultes kipitustunde.

Kuidas kaitsta huuli päikese eest?

Huuled sisaldavad vähesel määral või üldse mitte melaniini, s.t loomulikku nahapigmenti, mis kaitseb nahka päikese kahjuliku ultraviolettkiirguse eest. Päikese tekitatud kahju võib muuta huultele vormikust ja elastsust andva kollageeni struktuuri ja tekitada isegi melanoomi. Huuli tuleks päikese eest kaitsta toodetega, mille päikesekaitsefaktor on vähemalt 10. Samuti on oluline meeles pidada, et kahjulikud päikesekiired jõuavad nahani igal ajal, olgu juuli või jaanuar, päikesepaisteline või pilves ilm.

Kas huuli on vaja kaitsta ka toas olles?

Huulte eest hoolitsemise lisamine oma igapäevasesse nahahooldusprotsessi on mõistlik olenemata sellest, kas veedate oma aega õues või mitte. Sellised välised ilmastikutingimused nagu päike, tuul ja külm võivad kiirendada huulte loomuliku niiskusekadu. Te ei pruugi teadvustada seda, et huuled kannatavad keskküttega või konditsioneeritud õhuga ruumides, kus suhteline õhuniiskus on väike. Kuivus teeb kahju ka siis, kui organism puutub kokku talvise külma või haigustega. Huuli võivad ärritada ka teatud liiki toidud, kosmeetikatooted ja sigaretisuits.

Huulte kaitsmine on küll tore, aga kuidas parandada juba lõhenenud huuli?

Kui teie huuled on juba lõhenenud, on vaja kiiresti tegutseda. Mida varem te neid hooldama hakkate, seda parem. Nii tõeliselt kuivade kui ka lõhenenud huulte puhul soovitab Blistex kasutada näiteks huulevõiet Blistex Medplus, mis sisaldab eukalüpti, mentooli ja kamprit.

Mis põhjustab külmaville?

Nii külmavillid kui ohatised tekivad tavaliselt siis, kui inimene on külmetunud või palavikus. Ent samas võib neid esile kutsuda ka päike, emotsionaalsed pinged, soolestikuhaigused ja menstruatsioon. Kõigi nende põhjuste kõrvaldamine on võimatu, kuid selliste probleemide käes kannatavad inimesed võiksid pakkuda oma huultele lisahoolitsust. Blistex Lip Relief sisaldab allontoiini, sheavõid ja kamprit ning omab päikesekaitsefaktorit SPF15, mis vähendavad päikese mõju ja niisutavad huuli pärast külmaville.

Kas päikesekahjustuste ja vananemise mõju huultele saab vähendada?

Päikesekaitsefaktoriga ja tõhusaid niisutavaid komponente sisaldavate huulehooldustoodete kasutamine võib aidata vähendada kahe nahale väsinud ilmet andva teguri – päikesekahjustuste ja niiskusekao – mõju. Enamus Blistexi hügieenilistest huulepalsamitest sisaldavad järeleproovitud niisutavaid komponente ning nende päikesekaitsefaktor on SPF10 kuni SPF30.

Kas huulepalsamit tuleks kasutada huulepulga all või peal?

Huulepalsam või -võie toimib kõige paremini siis, kui seda kasutatakse huulepulga all. See võimaldab kaitsvatel komponentidel olla huultega vahetus kontaktis. Niisutava huulehooldustoote kasutamine enne huulepulga kasutamist aitab värvil huuli ka ühtlasemalt katta.